Організація та технології хмарних обчислень

(ПРОФЕСІЙНО-ОРІЄНТОВАНІ ДИСЦИПЛІНИ)

Загальна кількість кредитів – 5.

Форми навчального процесу – лекції, лабораторні заняття.

Форма підсумкового контролю – екзамен.

Загальний опис навчальної дисципліни

Сучасні інформаційно-комунікаційні технології передбачають використання технологій віртуалізації технологій серверних систем, комунікаційних засобів для розподілених обчислень та розроблення програмно-апаратних рішень щодо побудови та використання центрів обробки даних. Для управління ресурсами у віддаленому режимі потрібні програмні рішення для на основі використання систем віртуалізації, а також віддалених сервісних функцій, що загалом створює можливості для організації та застосування технологій хмарних обчислень у навчальному процесі та наукових дослідженнях.

Предмет дисципліни – принципи та стандарти функціонування технологій та розробка програмних рішень на базі хмарних платформ.

Мета дисципліни – підвищення ефективності бізнес-проектів організацій на основі технологій хмарних систем.

Завдання дисципліни:

  • формування теоретичних знань і придбання практичних умінь і навичок з питань використання технологій розподілених обчислень, віртуалізації серверних систем, проектування корпоративних обчислювальних систем та застосування кластерних і гетерогенних розподілених обчислювальних систем для проведення наукових досліджень;
  • формування у студентів знань у галузі технологій управління ресурсами віддалених розподілених систем;
  • формування у студентів розуміння напрямів розвитку глобальної інфраструктури, що інтегрує світові комп'ютерні ресурси для реалізації великомасштабних інформаційно-обчислювальних проектів;
  • вирішення типових завдань в бізнес-проектах підприємств з використанням хмарних технологій та платформ;
  • формування у студентів навичок роботи з використання і застосування інструментарію щодо розроблення та розташування розподілених додатків за допомогою моделей хмарних обчислень;
  • формування у студентів мотивації до самоосвіти за рахунок активізації самостійної пізнавальної діяльності.
Вміння, що набувають студенти протягом вивчення навчальної дисципліни

Після успішного вивчення навчальної дисципліни студент має вміти:

  • аналізувати та обирати оптимальні рішення щодо залучення засобів технологій хмарних обчислень у напрямку їх застосування для проведення наукових досліджень, а також для створення єдиного обчислювального середовища рівня організації, підприємства чи фізичної особи – підприємця;
  • розгортати та конфігурувати серверне програмне забезпечення хмарних систем, налагоджувати і запускати на виконання програми у віддаленому режимі;
  • розв'язувати проблеми масштабованості, проектування та експлуатації розподілених корпоративних інформаційних систем, продуктів, сервісів хмарних технологій;
  • застосовувати базові знання стандартів в області стандартів інформаційних систем під час розробки та впровадження розподілених обчислювальних систем на базі хмарних технологій та їхніх сервісів;
  • проектувати компоненти програмного забезпечення для роботи в якості сервісів у складі розподілених обчислювальних систем та комплексів й хмарних обчислень;

Компетенції з використання стандартів та технологій залучення та застосування глобально розподілених комп’ютерних ресурсів, що надаються за замовленням, для проведення наукових досліджень та використання та адаптації обчислювального середовища організацій від рівня стартапу до повномасштабних проектів. Студенти мають отримати компетенції щодо вибору архітектури та побудови приватних та гібридних систем хмарних обчислень, встановлення та конфігурування спеціального програмного забезпечення для роботи у середовищі хмарних систем на базі відповідних платформ.

Зміст навчальної дисципліни

Тема 1. Основні поняття та класифікація типів систем і технологій хмарних платформ. Особливості та відмінності від грід-систем.

Тема 2. Стандарти хмарних систем: NIST, Microsoft, IBM, Amazon.

Тема 3. Базові складові хмарних обчислень. Поняття стеку хмарної платформи. Технології віртуалізації.

Тема 4. Принципи функціонування та архітектура хмарних платформ Iaas. PaaS. SaaS.

Тема 5. Хмарна платформа Microsoft Azure. Особливості платформи. Архітектура, склад та призначення базових копонент Microsoft Azure.

Тема 6. Інфраструктура Amazon Web Services (AWS). Особливості платформи Amazon EC2. Склад та призначення основних компонент AWS: сховище даних, склад та призначення инстансів, кластерної мережевої конфігурації, Amazon RDS, Amazon DynamoDB, Docker, EC2 Container Service.

Тема 7. Облачна архітектура IBM. Склад та призначення компонент: Cloud Service Provider, Cloud Service Provider, Common Cloud Management Platform, Business Support Services, Operational Support Services.

Тема 8. Використання хмарних платформ з відкритим кодом для розв’язання наукових завдань. Принципи побудови та напрями використання.

Список літератури
  1. Таллоч Митч и команда Windows Azure. Знакомство с Windows Azure для ИТ-специалистов/ Таллоч М.; пер. с англ. – М. : ЭКОМ Паблишерз, 2014. – 154 с.
  2.  Ларсон Р. Платформа виртуализации Hyper-V. Ресурсы Windows Server 2008 / Р. Ларсон, Ж. Карбон: Пер. с англ. – М.: Издательство «Русская редакция», 2010. — 800 с.
  3. Риз Дж. Облачные вычисления: Пер. с англ. — СПб.: БХВ-Петербург, 2011. — 288 с.
  4. Александр Белоцерковский, Людмила Ямпольская. Академия Microsoft: Microsoft Windows Azure. Интернет-университет информационных технологий (http://www.intuit.ru/ studies/courses/ 12226/ 1178/info).
  5. Федоров А. Г., Мартынов Д. Н. Windows Azure облачная платформа Microsoft. Електронний ресурс: режим доступу http://la.by/sites/default/files/doc/Windows_Azure_web.pdf.
  6. Igor Faynberg, Hui-Lan Lu, Dor Skuler. Cloud Computing: Business Trends and Technologies.
  7. Ray J Rafaels. Cloud Computing: From Beginning to End. – 2015.
  8. Kevin Jackson, Cody Bunch, Egle Sigle OpenStack Cloud Computing Cookbook. – 2015.
  9. Nayan B. Ruparelia. Cloud Computing (The MIT Press Essential Knowledge series). – 2016.